Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz uniknąć kontuzji.

Bieganie to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych form aktywności. Niestety, ale odsetek kontuzji wśród biegaczy jest bardzo wysoki. Dr.Romanow stworzył metodę Pose w celu zmniejszenie obciążeń układu ruchu i poprawy ergonomii biegu. Sprawdziłem co mówi literatura naukowa na ten temat. Czy elementy techniki biegowej zawarte w metodzie Pose, mają naukowe uzasadnienie. Na podstawie 11 publikacji, przedstawię wam co warto wprowadzić do swojego biegania, a co nie ma większego sensu.

Bieg od pięty to bieg w stronę kontuzji.

W literaturze spotkałem się ze statystykami, że 75-80% współczesnych biegaczy długodystansowych biega od pięty, co uważam za wielki problem, wymagający reedukacji.

Foot strike pattern – jest to sposób w jaki lądujemy stopą na ziemi. Określa, która część stopy jako pierwsza ma kontakt z podłożem : 

  • RFS – rearfoot strike (A)
  • MFS – midfoot strike  (B)
  • FFS – forefoot strike (C)

Ying-Jen Lai “Will the Foot Strike Pattern Change at Different Running Speeds with or without Wearing Shoes? 

RFS jest najmniej korzystnym sposobem w jaki możemy lądować na ziemi. U biegaczy od pięty zwiększa się zgięcie grzbietowe stopy w momencie initial contact. Powoduje to większe rozciągnięcie i kompresję ścięgna Achillesa. U osób z tendinopatią ściągna Achillesa, prawdopobnie lepsze będzie bieganie na przodostopiu, lecz wymaga to dalszych badań[2]. 

Bieganie FFS polega mocniej na właściwościach ścięgna do magazynowania energii i jej oddawania. Ścięgno musi się zaadaptować do takiej pracy. Nagła zmiana RFS na FFS, wymaga okresowego zmniejszenia objętości treningowej i stopniowego obciążenia ścięgna, przyzwyczajenia go do nowego zakresu ruchu i innego charakteru pracy. Jeżeli tego nie zrobimy, również możemy doprowadzić do zmian o charakterze tendinopatii.

  Lądowanie na pięcie, zwiększa wyprost stawu kolanowego podczas lądowania. Skutkuje to większym obciążeniem kolana i stawu rzepkowo-udowego. Przewlekłe przeciążenie tych struktur może zwiększyć ryzyko kontuzji stawu kolanowego[2].  

Najczęstsze kontuzje u biegaczy wynikają z siły z jaką uderzają o ziemię, a dokładnie z wertykalną siłą reakcji podłoża(VGRF). Biegacze RFS w momencie uderzenia stopą o ziemię muszą zmagać się z siłą równą ich 1,5-3x masy ciała. Daniel E. Lieberman w swojej pracy sprawdzał czy foot strike pattern ma wpływ na VGRF porównując bieganie boso do biegania w butach. Bieganie od pięty na boso generuje moment przejściowy(impact transient). Lądowanie na pięcie w butach również generuje moment przejściowy, lecz przebiega on wolniej i jego wielkość jest mniejsza. Podczas biegania na przodostopiu impact transient nie występuje. Moment szczytowy VGRF jest 3 razy mniejszy u biegaczy FFS, którzy biegają boso względem biegaczy RFS czy to w butach czy bez. Co za tym idzie ogólne obciążenia, które muszą zostać zaabsorbowane przez biegacza są mniejsze. Zdecydowanie zmniejsza się ryzyko kontuzji[3]. 

Jakie buty do biegania wybrać?

Bieganie boso RFS nie jest zbyt komfortowe. Z tego też powodu buty do biegania mają najgrubszą podeszwę pod piętą. Uniesienie pięty w bucie zmniejsza zgięcie grzbietowe stopy. W momencie łapania pierwszego kontaktu z podłożem, biegacz RFS zgina grzbietowo stopę. Z powodu większej grubości podeszwy buta pod piętą, jest ona najbliżej ziemi, dlatego też taka konstrukcja buta sprzyja bieganiu od pięty[3]. 

Sprawa zmiania się diametralnie kiedy biega się boso/w butach minimalistycznych, wtedy dominującymi foot strike patternem staje się FFS/MFS[1,4]. 

Następnym zagadnieniem są buty dla pronatorów bądź supinatorów, które będą wpływały niekorzystnie na wysklepienie stopy. W przypadku butów dla pronatorów, wkładka znajdująca się pod przyśrodkowym brzegiem stopy będzie utrudniała stopie jej naturalne wypłaszczanie się. A tym samym zaburzy jej naturalne systemy amortyzacyjne i osłabi jej struktury[3].

Ciekawą kwestie przedstawia badanie Joanna B. Morley i jej współpracowników na temat stopnia ewersji stopy u biegaczy boso w porównaniu do osób biegających w butach. U osób biegających boso, stopień ewersji był mniejszy i co ciekawsze ustawienie się stopy w ewersji występuje wcześniej u osób biegających boso. W konsekwencji ruchu ewersji tyłostopia następuje fizjologiczne wypłaszczenie się stopy. Biegając boso, stopa korzysta z własnych mechanizmów amortyzacyjnych – o czym świadczy jej wcześniejsze ewersyjne ustawienie tyłostopia podczas biegu boso, względem biegu w obuwiu.

Nadmierna ewersja tyłostopia powiązana jest z kontuzjami ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, jak, np.: MTSS – Medial Tibial Stress Syndrom. Jednym z czynników ryzyka MTSS jest “navicular drop”, które jest silnie powiązane z ruchem ewersji, może być wręcz jego wskaźnikiem[6,11]. Pozwala to wnioskować, że bieganie boso, poprzez zmniejszenie ewersji, tym samym zjawiska navicular drop będzie zmniejszać ryzyko kontuzji jak MTSS.

MTSS jest jedną z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy,stanowi aż 13,2 do 17,3%. Do jej prawdopodobnych przyczyn poza navicular dropem można również zaliczyć : Wysokie BMI, zwiększona rotacja wewnętrzna stawu biodrowego, staw kolanowy w ustawieniu koślawym czy zwiększony pelvic drop.

Pelvic drop, inaczej objaw Trendelenburga, czym może skutkować? 

Aby sprawdzić, czy występuje, zwróć uwagę na ustawienie miednicy w fazie mid stance. Kiedy cały ciężar ciała spoczywa na jednej nodze, mięsień pośladkowy średni odpowiada za utrzymanie miednicy na odpowiednim poziomie. Jego osłabienie, może być przyczyną pozytywnego objawu Trendelenburga.

Opadanie miednicy może powodować pewien hipotetyczny łańcuch zdarzeń -> nadmierną rotację wewnętrzną w stawie biodrowym -> kolano koślawe -> nadmierna ewersja stopy. W taki sposób słaba stabilizacja miednicy w płaszczyźnie czołowej może objawiać się kontuzją w obrębie piszczeli. 

Ważna rolą mięśnia pośladkowego średniego jest również absorpcja siły reakcji podłoża w momencie lądowania. Jego aktywność, co ciekawe zwiększyła się wraz ze zwiększeniem prędkości, poprzez zwiększenie kadencji, a nie poprzez wydłużeniem kroku. Zwiększenie kadencji skutkuję zwiększeniem pracy:

  • zginaczy stawu biodrowego,
  • pośladkowego wielkiego,
  • grupy kulszowo goleniowej, 
  • pośladkowego średniego.

 Aktywność pośladkowego średniego zwiększyła się szczególnie w fazie late swing, kiedy to noga była chwile przed przejęciem masy ciała. Zanim następowało przeniesienie masy ciała, to pośladkowy średni był wstępnie aktywny, tym samym gotowy do ustabilizowania miednicy[7]. 

Czy bieganie metodą Pose jest ergonomiczne?

W jednym z badań wykazano, że zwiększenie kadencji poprzez pracę mięśnia biodrowo-lędźwiowego zwiększyło koszt energetyczny biegu. W metodzie Pose zwiększamy ją poprzez pracę mięśni kulszowo – goleniowych. Mięśnie kulszowo goleniowe wykonują jedynie zgięcie podudzia, a mięsień biodrowo-lędźwiowy musi przenieść całą kończynę. Jest to interesujące zagadnienie wymagające dalszych badań w tym obszarze[10].

Gdzie i jak często stawiać stopę?

Dzięki bieganiu boso, skróceniu ulega czas kontaktu stopy z podłożem, długość kroku ulega skróceniu w wyniku czego zwiększeniu ulega kadencja, czyli ilość kroków na minutę[8]. 

Co daje zwiększenie kadencji :

  • staw kolanowy jest bardziej zgięty,
  • staw skokowy górny jest bardziej zgięty podeszwowo,
  • Zmiana RFS na FFS,
  • lądujemy bliżej naszego środka ciężkości
  • stawiamy stopę bardziej pod sobą[10],
  • skróceniem kroku,
  • zmniejszenie VGRF(powiązane ze zmianą foot strike patternu),
  • zmniejszonym wertykalnym przemieszczaniem się środka ciężkości[9]. 

Co daje skrócenie kroku :

  • skutkuje mniejszym wyprostem kolana podczas kontaktu stopy z podłożem, tym samym zmniejszeniem obciążeń działającymi na ten staw,
  • zmniejsza obciążenia absorbowane przez piszczel, co może być kolejnym sposobem na walkę z bólem piszczeli[9]. 

Za optymalną kadencje w stosunku do ergonomii biegu i minimalizacji ryzyka kontuzji Daniel E. Lieberman podaje wartość 170. Inne źródła podają 180 kroków na minutę. Ja sam jestem za zwiększeniem kadencji do wartości 175-180, patrząc na benefity jakie z tego płyną.

Podsumowanie.

W celu zminimalizowania ryzyka kontuzji podczas biegania, najważniejsza jest zmiana punktu kontaktu stopy z ziemią z pięty na palce.

Zmianę tą uzyskać można poprzez :

  • zwiększenie kadencji,
  • zmianę obuwia na obuwie minimalistyczne, imitujące bieganie na boso.

Bieganie bez butów, na wielu płaszczyznach wypada lepiej niż używanie obuwia do biegania z dużym dropem i amortyzacją. Pamiętajcie jednak, że nagła zmiana obuwia z dropu 15mm na barefooty z 0 dropem wymaga czasu na adaptację. Przede wszystkim ścięgna achillesa do zupełnie innej pracy. 

Celem mojego researchu było sprawdzenie czy metoda Pose jest tak dobra jak się wydaje. W metodzie tej występują elementy takie jak: 

  • bieganie na przodostopiu,
  • wysoka kadencja,
  • skrócenie kroku,
  • stawianie stopy pod sobą.

Zgodnie z aktualną wiedzą naukową wszystkie te elementy prowadzą do poprawy ergonomii biegu oraz minimalizowania ryzyka kontuzji. Dlatego metoda Pose jest dobrym wyborem zarówno dla sportowców jak i biegaczy amatorów.


Bibliografia:

  1. “Will the Foot Strike Pattern Change at Different Running Speeds with or without Wearing Shoes?” Ying-Jen Lai, Willy Chou, I-Hua Chu, Yu-Lin Wang, Yi-Jing Lin, Shihfan Jack Tu and Lan-Yuen Guo; 2020 Aug 20 
  2. “What are the Benefts and Risks Associated with Changing Foot Strike Pattern During Running? A Systematic Review and Meta‑analysis of Injury, Running Economy, and Biomechanics” Laura M. Anderson · Daniel R. Bonanno · Harvi F. Hart · Christian J. Barton 2019 
  3. “Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners” Daniel E. Lieberman, Madhusudhan Venkadesan, William A. Werbel, Adam I. Daoud, Susan D’Andrea, Irene S. Davis, Robert Ojiambo Mang’Eni, Yannis Pitsiladis; 28 January 2010
  4. “The Biomechanical Differences Between Barefoot and Shod Distance Running: A Systematic Review and Preliminary Meta-Analysis” Jonathan P. L. Hall, Christian Barton, Paul Remy Jones, Dylan Morrissey ; 2013
  5. “Effects of Varying Amounts of Pronation on the Mediolateral Ground Reaction Forces During Barefoot Versus Shod Running” Joanna B. Morley, Leslie M. Decker, Tracy Dierks, Daniel Blanke, Jeffrey A. French, and Nicholas Stergiou ; 2010
  6. “Risk factors for medial tibial stress syndrome in physically active individuals such as runners and military personnel: a systematic review and meta-analysis” Karrie L Hamstra-Wright, Kellie C Huxel Bliven, Curt Bay ; September 3, 2014
  7. “Running Related Gluteus Medius Function in Health and Injury: A Systematic Review with Meta-analysis” Adam Semciw, Racheal Neate, Tania Pizzari ; 14 June 2016
  8. “Adaptation of Running Biomechanics to Repeated Barefoot Running: A Randomized Controlled Study” Karsten Hollander, Dominik Liebl, Stephanie Meining, Klaus Mattes, Steffen Willwacher and Astrid Zech ; 2019
  9. “Influence of Stride Frequency and Length on Running Mechanics” Amy G. Schubert, Jenny Kempf and Bryan C. Heiderscheit ; 2014
  10. “Effects of stride frequency and foot position at landing on braking force, hip torque, impact peak force and the metabolic cost of running in humans” Daniel E. Lieberman, Anna G. Warrener, Justin Wang and Eric R. Castillo ; 2015
  11. “Medial Tibial Stress Syndrome in Novice and Recreational Runners: A Systematic Review” Claudia Menéndez, Lucía Batalla, Alba Prieto, Miguel Ángel Rodríguez, Irene Crespo and Hugo Olmedillas ; 2020
Kubę możecie znaleźć tutaj